გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთლის გეგმა

მთავარი თემა
განვითარებული ფეოდალიზმის ხანის კულტურა
საგანი/პედაგოგი
ისტორია/ნანა გობრონიძე
სწავლების საფეხური/კლასი
მე-9 კლასი/მეორე საფეხური.
მოსწავლეთა პროფილი
24 მოსწავლე/განსაკუთრებული საჭიროების მქონე არ არის
გაკვეთილის მნიშვნელობა და აქტუალობა
·         ოპოვებული ინფორმაციის ორგანზაციის ხარისხი.
·         ანხილული თემისა და პროცესების მიმართ  საკუთარი მოსაზრების დასაბუთება ისტორიული მასალების გამოყენება და შექმნა.
·         პრეზენტაციით, დაგეგმილი ვადების დაცვა.
·         ნამუშევვრის ორგანისების ხარისხი. ჯგუფურ მუშაობაში შეტანილი წვლილით.
გაკვეთილის მიზანი /მისაღწევი შედეგები
·         იკვლევს საზოგადების განვითარების კულტურულ საფუძვლებს.
·         შეისწავლის ხელოვნებისა და განათლების განვითარების საფუძვლებს.
·         აანალიზებს რუკებს და სხვა ისტორიულ  საშუალებებს (ფოტოები, გრაფიკები, ცხრილები.)
წინარე ცოდნა
·         საქართველოს პოლიტიკურ-ეკონომიკური მდგომარეობა განვითარებული ფეოდალიზმის ხანაში
შეფასების საგანი/ პროცედურები
მოსწავლეთა შეფასება ხდება დაკვირვებით და წინასწარ შედგენილი  სქემის მიხედვით . ურთიერთ შეფასებით.
გამოყენებული სასწავლო მასალა /რეს ურსი
სახელმძღვანელო:  საქართველოს ისტორია.
გაკვეთილის მსვლელობა და მენეჯმენტი
მასწავლებელი გაკვეთილს ვიწყებ მინი-ლექციით.
მოსწავლეებს მოკლედ ვესაუბრები კულტურის დარგების შესახებ.
კერძოდ; მწერლობის, მეცნიერების, გ ანათლებისა და ხელოვნების დარგების შესახებ.  (5წთ)
შემდეგ, ჩემი დავალებით, მოსწავლეები ეცნობიან სახელმძღვანელოს ტექსტს და ყურადღებით ვაკვირდები პარაგრაფში მოცემულ წყაროებს (12-15წთ)
ჩემი მითითებით ჯგუფები იწყებენ წერილობით მსჯელობას შემდეგ თემებზე:
1ჯგუფი-მწერლობა
2ჯგუფი-განათლება და მეცნიერება
3ჯგუფი-ხელოვნება (10წთ)
პრეზენტაციას ეთმობა 10წთ.
ბოლოს მასწავლებელი ვახდენ  არგუმენტირებულ შეფასებას.(5წთ)

No comments:

Post a Comment